YAPI İNŞAAT İŞKOLU İŞÇİLERİNİN UNUTULMAZ ÖNDERİ İSMET DEMİR’İ ANIYORUZ

ismet-demir_yapi-insaat-iskolu-2Örgütleyip direnişe çıkardığı inşaat işçilerinin “Yalınayak İsmet”i, “Kara Kartal”ı, işçi düşmanı işverenlerin “Sarhoş İsmet”, “Komünist İsmet” diye anıp korktuğu unutulmaz sendikacı, işçi ve halk önderi İsmet Demir 36 yıl önce 16 Mart 1979’da aramızdan ayrıldı.
Yerleşmiş ve alışılmış sendikacılığın dışında bir ekol yaratmıştı İsmet Demir. Örgütlenmenin ve grev yapmanın çok zor olduğu yapı-inşaat işkolunda her biri efsaneleşmiş deneylerle dolu sayısız direnişin örgütleyicisi ve başıydı.
1965 Ambarlı Santralı direnişi, 1966 Boru Hattı direnişi, 1967 Kadıncık Barajı direnişi, 1968 İzmit Petro Kimya direnişi, 1969-70 İzmir Aliağa Rafinerisi direnişi, 1974 İskenderun Demir Çelik İnşaatı direnişi hep İsmet Demir’in örgütleyip başarıya ulaştırdığı direnişlerdir. Bu direnişlerin her bir tanesinin binlerce işçi tarafından yapıldığını da söylersek önemi daha da artar.
Bu direnişleri örgütleyip zafere ulaştırmasının bedellerini de ödedi elbette. Defalarca hapse atılıp cezalar verildi. MİT tarafından kaçırılıp dönemin içişleri bakanının huzurunda işkence bile edildi ona.
ismet-demir_yapi-insaat-iskolu-1On binlerce işçinin hakkı için hayatını ortaya koyan bu efsane sendikacının hiç malı mülkü hatta düzenli bir ücreti bile olmadı. İnancından, dürüstlüğünden ve adanmışlığından başka serveti olmadı hiç. Sendikacılığı meslek edinen tüm sendikacıların korkulu rüyasıydı ama ona saygı göstermeden de edemezlerdi.
Tüm yaşamını işçi sınıfı mücadelesine adamış bu büyük sendikacı ve devrimci ne yazık ki ilk defa özel bir anma töreniyle anılacak bu yıl. Kıvılcımlı Enstitüsü’nün çağrısıyla dostları ve başta İnşaat-İş sendikası olmak üzere inşaat işçileri İsmet Demir’i mezar başında ve salon toplantısında anacaklar.
Bu anmaların gelenekselleşerek İsmet Demir’in sendikacılık geleneğinin tanıtılması dileğimizdir. Bu büyük insanın anmasına tüm işçiler ve devrimciler davetlidir.
15 Mart 2015 Pazar saat 15’te mezar başı anması (14.30’da Suriçinde otobüslerin son durağında buluşarak yürünecek)
22 Mart 2015 Pazar günü saat 15-18 arası Makine Mühendisleri Odası (Taksim)büyük salonda salon anması yapılacak.

Tarih: Pazar, 22 Mart, 2015 – 15:00 to 18:00
Yer:  Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi (Taksim)