BASIN AÇIKLASI – İŞÇİ PARTİSİ HİÇ BİR ZAMAN VATAN PARTİSİ OLAMAYACAK

İŞÇİ PARTİSİ NE YAPARSA YAPSIN VATAN PARTİSİ OLAMAYACAK

Dr. Hikmet Kıvılcımlı’nın düşünce ve davranış ürünlerini araştırmak, geliştirmek ve yaymak için kurulmuş olan Kıvılcımlı Enstitüsü Derneği olarak, Kıvılcımlı’nın “CIA Sosyalizmi” olarak adlandırmış olduğu PDA-İşçi Partisi zihniyetinin partilerinin adını Vatan Partisi olarak değiştirmelerini şiddetle kınıyoruz.

Kıvılcımlı’nın;
“İşte, Vatan Partisi, o panik karanlıkları içinde her ne olursa olsun İşçi Sınıfı, hak ve varlığının, yaşama savaşının bayrağını yere düşürtmemek için kurulmuştu…
“Vatan Partisi savaşı: Şu veya bu iç nedenlerle açılmış gedikten hür boşalış değil, bütün tıkanık bentlerin üstünden atılış oldu.” Diyerek 1954 yılında kurduğu Vatan Partisi, finans kapitalin ve onun ajanlarının bütün baskı ve provakasyonlarına rağmen 3 yıldan fazla dişiyle tırnağıyla mücadele etti. Kurucu ve yöneticileri 2,5 yıl tutuklu kaldıktan sonra beraat ettiler.
Türkiye sosyalizm tarihinde gerek mücadelesi, gerekse yayınları ile müstesna bir yeri vardır Vatan Partisi’nin ve mücadele dolu onurlu bir yerdir.
Kıvılcımlı’nın geliştirdiği Tarih Tezi ile birlikte en önemli eserim dediği Vatan Partisi ismi ve geleneği bugün de bir saldırı girişimi ile karşı karşıya. Kıvılcımlı’nın “CIA Sosyalizmi Tarih Kalpazanları” ve “CIA Sosyalizmi Nasıl Yapılır?” başlıklı yazılarıyla (Sosyalist Gazetesi, sayı 19-20, 9-16 Mart 1971) teşhir ettiği, “…biraz münafıkça çocuklar…”(Durum Yargılaması) olarak adlandırdığı PDA-İşçi Partisi grubu şimdiye kadar kirlettikleri değerlere Vatan Partisi’nin ismini de katıyorlar.
Kıvılcımlı Enstitüsü Derneği olarak, gerek sosyalizm tarihimizdeki, gerekse günümüzdeki her değerin kirletilmesine karşı durmayı görev bileceğiz. Özellikle de Kıvılcımlı’nın yaşamı, mücadelesi ve eserleri üzerindeki her türlü kirletme ve çarpıtma girişimlerini tespit ve teşhir etmekten geri kalmayacağımızı bir kez daha ilan ediyoruz. 14 Şubat 2015
Tarih: Cumartesi, 14 Şubat, 2015 – 12:15
Yer:  Kıvılcımlı Enstitüsü Derneği (KED)