Kıvılcımlı, ölümünün 52. yılında anıldı

Türkiye Sosyalist Hareketi’nin önderlerinden Doktor Hikmet Kıvılcımlı, ölümünün 52. yılında mezarı başında anıldı. Kıvılcımlı’nın mezarı başında Sosyalist Dayanışma Platformu’nun (SODAP) düzenlediği anmaya HDK Eş Sözcüsü Cengiz Çiçek, HDP İl Eş Başkanı Murat Kalmaz, Yeşil Sol Parti vekili Kezban Konukçu, Emekçi Hareket Partisi, Halkevleri, Kaldıraç ve Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi’nden temsilciler katıldı. SODAP anmasından sonra Toplumsal Özgürlük Partisi de anma etkinliği düzenledi.

Sosyalist Dayanışma Platformu’nun 11 Ekim Çarşamba günü saat 11.00’de “Faşizme direniş, örgütlü duruş, teorik yaratıcılık: Kıvılcılı yolumuzu aydınlatıyor” yazılı pankart ile yaptığı anma yürüyüşünde direnen Filistin ve Rojava halklarının direnişi selamlandı. Ayrıca konuşmalarda Kıvılcımlı’nın teorik ve pratik önderliğine vurgu yapıldı.

Enstitümüzün kurucu başkanı Ahmet Kale, “Kıvılcımlı abide bir kişilik, çok üretken bir Marksist, çok iyi bir partili. Tüm bunları bünyesinde toplamış, dünyadaki ender devrimcilerdendir.” dedi.

Yol Siyasi Dergi ve Karşı Mahalle yazarı Mehmet Yılmazer: “Batı dünyası kapitalizme koşarken, dünyayı egemenliği altına alırken neden Doğu yerinde sayıp duruyor konusu, içinden geldiği toplumun ona sordurduğu bir soruydu. Osmanlı toplumunu, İslam dünyasını, antik medeniyetleri irdeleyerek insanlığın tarihindeki mücadeleleri bir bütüne bağladı ve kıvılcımlı bu anlamda da bize düşünce olarak da büyük bir miras bıraktı.”

Yeşil Sol Parti milletvekili ve SODAP sözcüsü Kezban Konukçu: “1930’lu yılların başında Elazığ cezaevindeyken Kürt sorununu ortaya koymuş ve sömürgecilik tespitini yapmıştır. Bu topraklarda sömürgecilik tespitini yapan ilk sosyalistlerdendir. Bu tespitin gereği olarak da her zaman enternasyonalist duruşu örgütlemeye çalışmıştır.”

Kıvılcımlı’nın öğrencilerinden, emektarlarından Munzur Pekgüleç: “Filistin’den yana olanların Filistin halkıyla nasıl bir dayanışma göstereceklerini bir kez daha düşünmeleri lazım. Kıvılcımlı’nın enternasyonel yanını göz ardı edemeyiz.”

Toplumsal Özgürlük Partisi’nin anmasında konuşan İstanbul İl Sözcüsü Nilay Kuş, Kıvılcımlı’nın teorik mirasına vurgu yaptı: “Doktor Hikmet Kıvılcımlı, yazdığı kitaplarla ve teorik birikimiyle hala günümüzü aydınlatan, önümüze ışık tutan çok önemli bir kılavuz bırakmıştır. Bu kılavuz bugün Türkiye güncelliğinde var olan politik ve devrimci durumu yorumlamamızda ve anlamamızda bize bir kılavuz olmaktadır. Bugün mezarı başında Kıvılcımlı’ya yeniden söz veriyoruz: mücadelemizi kent kent, mahalle mahalle örgütlemeye devam edeceğiz.”

Ayrıca Toplumsal Özgürlük Partisi, aynı günün akşam saatlerinde İzmir ve Adana’da da Kıvılcımlı’yı anma etkinlikleri gerçekleştirdi.

Kıvılcımlı’yı anma etkinlikleri devam ediyor

Ayrıca enstitümüz tarafından 14 Ekim Cumartesi günü saat 17.00’de İstanbul Taksim Mepshisto’da Kıvılcımlı’nın son hazırlanan kitabı ‘Dine ve Politikaya Dair Yazılar’ üzerine bir panel gerçekleştirilecek. Panel Ahmet Kale, Sebüktay Kaan ve Ender Helvacıoğlu’nun katılımıyla yapılacak.