50. yıl dönümünde Dr. Hikmet Kıvılcımlı’nın mirası

50. ölüm yıldönümünde Kıvılcımlı’nın mirası hepimizin…

Dr. Hikmet Kıvılcımlı’nın 50. ölüm yıldönümü olan bu yıl, Kıvılcımlı Enstitüsü Derneği olarak onun eserlerini, mücadelesini ve eşitlik özgürlük mücadelesi yürütenler için birçok yönüyle ilham verici yaşamını mercek altına alacağımız bir dizi etkinlik düzenlemeyi planlıyoruz.

1902’de Makedonya Priştine’de başlayan ömrü, 1971’de Belgrad’da sona erdi Kıvılcımlı’nın. Ancak bu hayata o kadar büyük bir üretimi, kararlılığı ve arayışı sığdırdı ki geçmişin ve günümüzün anlaşılabilmesi için hala bir mihenk taşı olma işlevine sahip olmaya devam ediyor. Balkan Savaşları’nın yol açtığı büyük kaçgunda savaşa, ölüme ve yoksulluğa küçücük gözleriyle tanık olan Hikmet, ömrünün geri kalanında insanın yarattığı musibetleri ortadan kaldırmaya adadı yaşamını. Küçük yaşlardaki Kuvayı Milliyecilikten, Tıbbiye’ye, Kurtuluş dergisinden Türkiye Komünist Partisi yöneticiliğine neredeyse yıldırım hızıyla geçti. Uzun hapislik yıllarını devrimin önündeki engelleri anlamaya ve aşmaya dönük bir ideolojik üretimle doldurdu. Ezberden ve biattan nefret etti ancak inançları için her türlü bedeli ödemekten bir saniye geri durmadı. 20 yılı aşkın hapishane ikameti, toplum gerçeğinden kopmasına değil tam tersine onu çok daha derinlemesine gözleyebilmesine ve anlamlandırabilmesine yol açtı. Kürt Sorunu üzerine yazdıkları uzun süre aşılamadı. Türkiye İşçi sınıfının sosyal ve politik varlığının ısrarlı savunucusu ve kavgacısı oldu. Dini, burjuvazinin değil halkın gözünden anlamlandırmaya çalıştı. Tarih Teziyle Marksizmin geliştirilmesi noktasında çok özgün bir katkı geliştirdi. Osmanlı’ya bir sosyalistin bakış açısıyla bakmanın kapılarını araladı. İthal devrim teorilerinin alternatifi olarak dünya devrim deneyimleriyle sosyopolitik gerçekliğimizi sentezlemek adına bir ömre bedel çabayı ortaya koydu. 1960’ların yükselen devrimci mücadelesinde ise bir aktör olarak değil ezilenlerin ortak hareketinin sözcüsü olarak konumlanma ısrarını son ana kadar sürdürdü.

Kıvılcımlı’nın 50. ölüm yılı onun aynı zamanda komünist harekete katılışının da neredeyse 100. yılı. Dolayısıyla Kıvılcımlı nezdinde komünist hareketin bu coğrafyadaki 100 yıllık geçmişini de bir biçimde ele alacağımız etkinlikler dizimizi hep birlikte güçlendirmeye çağırıyoruz sizleri. İnsanlığın önünde biriken sorunların bir sosyal devrim olmaksızın çözülemeyeceği gerçeğinin her geçen gün daha da göze batar hale geldiği bu günlerde bu ortak muhasebeye, arayışa ve kavgaya her geçen günkünden daha fazla ihtiyacımız var.

Kıvılcımlı’nın bu çağrısını hep birlikte menziline ulaştıralım.

Anma etkinlikleri programı:

*Etkinlikler Karşı Mahalle sosyal medya hesaplarından saat 20.30’da canlı yayınlanacak.

9 TEMMUZ  TARİH TEZİ’NDE KIVILCIMLI VE İBN-İ HALDUN ARASI KÖPRÜLER (Açılış)Metin: Ümid Hassan Sunum: Mert Büyükkarabacak-Ahmet Kale
11 TEMMUZ100 YILLIK KOMÜNİST: KIVILCIMLI VE TÜRKİYE KOMÜNİST HAREKETİCenk Ağacabey
17 TEMMUZKIVILCIMLI VE YOL ETÜDLERİAhmet Kale
25 TEMMUZKIVILCIMLI VE TARİH TEZİCanan Özcan-Muzaffer Kaya
8 AĞUSTOSTARİH TEZİ VE TÜRKİYE SİYASETİNE ETKİLERİAlper Yılmaz
15 AĞUSTOSKIVILCIMLI NE KADAR NEVİ ŞAHSINA MÜNHASIRDI?Mert Büyükkarabacak
22 AĞUSTOSİHTİYAT KUVVET MİLLİYEYİ ŞARK: TÜRKİYE’DE ULUSAL SORUN VE KIVILCIMLINazan Üstündağ- İlker Cörüt
5 EYLÜLKIVILCIMLI VE DİN-ALLAH-PEYGAMBERİhsan Eliaçık- Ender Helvacıoğlu
12 EYLÜLORDU KILICINI ATTIMetin Kayaoğlu- Mert Büyükkarabacak
19 EYLÜL“Kıvılcımlı, Kemalizm ve ‘71 Devrimciliği”Sebüktay Kaan
26 EYLÜLKADIN SOSYAL SINIFIMIZFatma İnce-Perihan Koca
3 EKİMKİM SUÇLAMIŞ? YURTDIŞINA ÇIKIŞ VE SONRASIAhmet Kale
10 EKİMTÜRKİYE DEVRİMCİ HAREKETİ VE KIVILCIMLIMehmet Yılmazer-Ertuğrul Kürkçü-Oğuzhan Kayserilioğlu-Metin Kayaoğlu
11 EKİMSaat: 11.00’de Mezarbaşı Anması 
17 EKİM“BİR GÜN TEK BAŞINA” TÜRKÇE EDEBİYAT VE KIVILCIMLIAhmet Kale
24 EKİMOSMANLI TARİHİNİN MADDESİ 
31 EKİMKIVILCIMLI’NIN HEGEL OKUMASIHamza Tığlay
14 KASIMKIVILCIMLI’NIN SOSYOLOJİYE BAKIŞIGüney Çeğin
28 KASIMKIVILCIMLI’YI BLOCH İLE OKUMAKTanıl Bora- Barış Aydın
5 ARALIKKIVILCIMLI’YI VEBLEN’LE OKUMAKOsman Özarslan